چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

به همه ما گفته شده لباس گرم بپوشیم وگرنه سرما میخوریم. اما دانشمندان میگویند ویروس های بینی عامل سرماخوردگی هستند نه آب و هوا. برای دهه ها، پژوهشگران بر این باور بودند که ویروس های بینی در محیط سرد مانند حفره بینی به مراتب آسانتر از دمای گرمتر داخل بدن تکثیر می شوند.

به گفته الن فاکسمن Ellen Foxman استادیار دانشگاه ییل Yale دلیل این پدیده از دیرباز چون رازی سر به مهر باقی مانده است. او میگوید هیچ کس نمیداند که آیا ویروس ها در دمای پایین تر بهتر کار میکنند یا اوضاع سیستم ایمنی بدن بدتر میگردد.

سپس فاکسمن  و همکارانش مطالعه کردند که آنچه سیستم ایمنی مادرزادی می نامند چیست – که در هر سلولی موجود است- و چگونه این سیستم در حضور ویروس های بینی پاسخ میدهد. سلولهای موش را در آزمایشگاه آزمودند و دریافتند که سیستم ایمنی در هوای سرد پروتئین های کمتری موسوم به اینترفرون ها تولید می کند در حالی که در همین سرما اجازه رشد بهتر و بیشتر را به ویروس میدهد. در مطالعه ای که امسال منتشر شد دانشمندان به نتایج تایید کننده ای در سلولهای انسانی پی بردند:

در دمای درون بدن که گرمتر است گذرگاه های سیستم ایمنی مادرزادی نه تنها مانع رشد ویروس می شود که حتی آنزیمی که ژنهای ویروس را تضعیف می کند نیز بهتر از پیش کار میکند. اکنون این تیم در جستجوی درک بهتری از دفاعیست که بدن برای سرکوب ویروس های بینی به کار میبندد.

فاکسمن توصیه می کند در حالی که از شال گرمی برای پوشاندن بینی خود در سرما استفاده میکنید، دستتان را نیز بشویید تا در وهله نخست میکروب ها وارد چشم، بینی یا دهانتان نشوند چرا که اگر ویروسی در بینی تان نباشد دچار عفونت نمی شوید.

ثریا مرعشی

ثریا مرعشی

مترجم